. Pedagog radzi

29 listopada 2013 11:29 | . Pedagog radzi

Dopalacze – nadal dużym zagrożeniem!

W ubiegłym tygodniu, w naszej szkole odbyło się spotkanie terapeuty od uzależnień  z rodzicami uczniów klas szóstych. Spotkanie było ciekawe, a dotyczyło bardzo aktualnego tematu - „Dopalaczy”.

Czuję się więc w obowiązku i pozostałym rodzicom przekazać kilka istotnych informacji dotyczących właśnie tego tematu.

DOPALACZE- to bardzo niebezpieczne środki odurzające. Wszystkie doniesienia mówią, iż skala zjawiska bardzo szybko urosła również wśród młodszych dzieci.  Środki te są nadal bardzo łatwo dostępne pod różnymi nazwami  handlowymi. Przepisy zabraniają tego, aby dzieci mogły zaopatrywać się w owe środki. Jednak ludzie zajmujący się tym tak dochodowym procederem szybko znajdą inne sposoby, aby te środki rozprowadzać.

Już za niewielką sumę dzieci mogą zaopatrzyć się w różne niebezpieczne dla ich zdrowia środki pod postacią proszku, kolorowych pigułek, kapsułek w kolorowych atrakcyjnych opakowaniach kojarzących się z latem, z napisami sugerującymi, że nie są przeznaczone do użytku przez ludzi, że są solami do kąpieli itp.  Dzieci lubią eksperymentować, są ciekawe świata i często za namową innych chcą spróbować tego co zakazane. Po zażyciu dopalacza można stać się radośniejszym, śmielszym, rozluźnionym i odważnym. To my dorośli musimy mieć tyle wiedzy o środkach odurzających ,aby uchronić dzieci przed ich zażywaniem

Dlatego zadajmy sobie pytanie „Czy robimy wszystko, aby ochronić  własne dzieci przed dopalaczami?”

ZACHĘCAM

1 Kontrolujcie miejsca pobytu i zabaw dzieci.

2 Często z nimi rozmawiajcie na tzw. ,,Nijakie tematy”, a dużo się od nich dowiecie.

3 Poświęcajcie więcej wolnego czasu swoim dzieciom- spędzony z nimi czas jest bezcenny.

4 Często nuda i brak pomysłów na ciekawe spędzanie czasu przyczynia się do podejmowania złych decyzji.

WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA ZNALEŻĆ NA:

www.kbpn.gov.pl/wydawnictwo_on_line.htm

www.dopalaczeinfo.pl