.Terapeutyczne wieści

10 października 2016 21:26 | .Terapeutyczne wieści

Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją - V edycja

W październiku 2014 r. Nasza Szkoła przystąpiła do V edycji programu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Dysleksji „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją”.  Program trwał dwa lata. W tym czasie nauczyciele Szkoły prowadzili różnorodne działania, których celem było:

• oferowanie szerokiego zakresu form pomocy psychologiczno – pedagogicznej przeznaczonego dla uczniów z dysleksją;
  • skuteczne udzielanie pomocy dzięki profesjonalnym umiejętnościom nauczycieli;
  • dbanie o odpowiednią bazą do prowadzenia specjalistycznych zajęć;
  • organizowanie pracy Szkoły i zarządzanie nią tak, by sprzyjała prawidłowej i efektywnej opiece psychologiczno -  pedagogicznej.

Z dumą możemy stwierdzić, że w SP12:

• w zajęć terapii pedagogicznej uczestniczą wszyscy potrzebujący uczniowie, korzystając z 4 gabinetów terapii pedagogicznej oraz bogatej oferty pomocy dydaktycznych;

• na zajęciach uczniowie wykorzystują programy profilaktyczno– dydaktyczne „Ortograffiti” w kl. 4-6 oraz „Czytam z Bratkiem” w kl. 1-3 – rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dysleksji;

• zespół nauczycieli terapeutów pedagogicznych organizuje różne formy pomocy uczniom, m. in.:

• 6 konkursów, które umożliwiają uczniom osiąganie sukcesów: „Ortograficzne łamigłówki”, „Ortograficzne łamigłówki. Pierwsze kroki.”,  „Ekspert bajek i baśni”, Mistrz biegłego pisania na klawiaturze”, „Mam dobrą pamięć”, „Uczeń z pasją”;

• akcje – „Cała Polska czyta dzieciom”,  „Dzieci czytają dzieciom”;

• obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji,

• programy profilaktyczne - „Klub przyjaciół Bratka” oraz społeczny program „Czytamy Razem”, który wspiera uczniów               w rozwijaniu umiejętności czytania, włącza się do niego coraz szersza grupa nauczycieli – wolontariuszy;

• W klasach I i oddziałach „0” prowadzone są badania przesiewowe Ryzyka Dysleksji;

• Prowadzimy też ekspozycję gazetki ściennej „Terapeutyczne Wieści” oraz zakładkę terapii pedagogicznej na stronie internetowej szkoły.

Wszystkie prowadzone przez Nas działania zostały docenione przez PTD, które przyznało Naszej Szkole już po raz drugi (IV edycja w 2010)

Certyfikat V edycji programu
„Szkoły Przyjaznej Uczniom  z Dysleksją”.

Certyfikat z rąk przewodniczącej PTD Ewy Jakackiej odebrała koordynator terapii pedagogicznej SP12 - pani Wioletta Oderska, podczas  uroczystości, która odbyła się 18 września 2016 r. na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowo oprócz upominków książkowych i plakatów ortograficznych, Szkoła otrzymała nagrodę w postaci udziału grupy uczniów w warsztatach garncarskich w Faktorii w Pruszczu Gdańskim – przekazano ją klasie 6a.

Relacja z uroczystości rozdania certyfikatów „Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją” dostępne są na stronie ptd.edu.pl.

Zachęcamy do przeglądania.