. Biblioteka szkolna

27 października 2017 19:53 | . Biblioteka szkolna

Tydzień Czytelnictwa 23-27 X 2017 - lekcja historii

Lekcja historii

W dniu 25 października w szkole gościliśmy p. Łukasza Brządkowskiego, przedstawiciela portalu internetowego „Dawny Tczew”, który poprowadził lekcję historii na temat 160. urodzin Mostu Tczewskiego na Wiśle. Uczniowie dowiedzieli się podczas lekcji, że w październiku 1857 roku nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. W tym czasie  most był uważany za najdłuższy na świecie, a innowacyjna, jak na tamte czasy, konstrukcja wzbudzała wiele emocji i była wzorem dla europejskich budowniczych mostów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Jednak wizerunek mostu zmieniał się na przestrzeni lat. Szczególnie trudnym okresem był czas II wojny światowej, kiedy to znaczna część jego przęseł została wysadzona przez Niemców. Po wojnie rozpoczęto odbudowę tego technicznego zabytku, jednak nie odzyskał on już dawnego wyglądu. Obecnie prowadzone są prace zmierzające do odtworzenia mostu na kształt i podobieństwo z czasów jego świetności.

Spotkaniu towarzyszyła miniwystawa, która prezentowała zbiory naszej biblioteki, poruszające zagadnienia związane z historią Tczewa i Mostów Tczewskich. Uczniów zachęcono do pogłębiania wiedzy na ten temat.