. Sukcesy uczniów

05 marca 2019 20:15 | . Sukcesy uczniów

Konkursu historyczny „Tczew w czasie i przestrzeni”

Z jakiego kraju pochodzili przodkowie Jana Reinholda Forstera?
Kto był ojcem Sambora II?
Który król odwiedził Tczew w 1623 roku?
Jaka była nazwa brytyjskiego okrętu flagowego, którym podróżowali tczewscy uczestnicy wyprawy naukowej Jamesa Cooka?

Z tymi oraz z wieloma innymi, niekiedy podchwytliwymi, innym z kolei razem nieco trudniejszymi, wymagającymi dogłębnej znajomości materiału pytaniami, musieli zmierzyć się uczestnicy kolejnej edycji konkursu historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni”, zorganizowanego w środę, 27 lutego 2019 roku, w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.

Począwszy od eliminacji szkolnych w bibliotecznych zmaganiach wzięło łącznie udział blisko 120 uczniów z siedmiu szkół podstawowych.

Uczestnicy zakwalifikowani do etapów finałowych, pod czujnym okiem jury, musieli zmierzyć się z testem wyboru, wymagającym spostrzegawczości zadaniem graficznym, a także z pytaniami otwartymi, sprawdzającymi wiedzę młodych pasjonatów historii z zakresu burzliwych dziejów grodu Sambora, począwszy od działalności i organizacji miejscowych cechów, poprzez politykę i dokonania księcia lubiszewsko-tczewskiego, aż po charakterystykę średniowiecznych przedmieść Tczewa.

Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Zieliński, Michał Landowski wyłoniła następujących laureatów:

W kategorii: uczestnicy indywidualni:

• I miejsce – Maria Stencel (Katolicka Szkoła Podstawowa)
  • II miejsce – ex aequo:
  • Franciszek Bielicki (Szkoła Podstawowa nr 8)
  • Michał Chrzonowski (Szkoła Podstawowa nr 12)
  • Aleksandra Klajda (Szkoła Podstawowa nr 12)
  • Antonina Liss (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Św. Ojca Pio)

W kategorii zespołowej:

• I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 w składzie: Aleksandra Klajda (6F) Bartosz Cejer (5C), Michał Chrzonowski (6G)
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8
  • III miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Św. Ojca Pio