. Psycholog radzi

10 maja 2015 22:55 | . Psycholog radzi

Jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nauki w szkole?

Praktyczne wskazówki dla rodziców sześciolatków
rozpoczynających naukę w I kasie

• Przed rozpoczęciem nauki w szkole postarajmy się pokazać dziecku budynek szkoły oraz wygląd klas. Można się wybrać całą rodziną na dzień otwarty, podczas którego zazwyczaj organizowane są atrakcje dla przyszłych uczniów.
  • Dziecku łatwiej będzie się przystosować jeśli pozna miejsce do którego będzie uczęszczać od 01 września.
  • Dziecko należy przygotować na zmianę jaką jest przejście z przedszkola do szkoły. Można to uczynić rozmawiając o tym jak wygląda nauka w szkole. Należy opowiedzieć o nowym rozkładzie dnia ( tzn. o wyznaczonych z góry godzinach lekcji i przerwach), o nowych obowiązkach (np. odrabianiu lekcji, konieczności spędzenia wyznaczonego czasu w ławce szkolnej). Im więcej informacji dziecko uzyska od rodziców tym łatwiej będzie mu się przystosować do zmiany.
  • Należy pamiętać, aby podczas rozmowy  z dzieckiem nie przytłoczyć go nadmiarem informacji ( nie musimy o wszystkim opowiedzieć jednego dnia).
  • Nie należy straszyć dziecka szkołą !!! Nigdy nie należy mówić: „jak Ty sobie poradzisz w szkole”, „jeśli się tego nie nauczysz nie dasz rady w szkole” itp.
  • Starajmy się przedstawić szkołę jako kolejny etap w życiu człowieka, jako miejsce przyjazne i bezpieczne. Miejsce w którym dziecko pozna nowych kolegów i koleżanki oraz nauczy się wielu interesujących rzeczy.
  • Rodzice mają bardzo duży wpływ na swoje dzieci. Jeśli prezentują strach i obawę przed szkołą dzieci to czują, doskonale odczytują emocję swoich rodziców. Należy się strać okazywać pozywane emocje kiedy rozmawiamy z dzieckiem o szkole.
  • Przed rozpoczęciem roku szkolnego można zaplanować z dzieckiem wspólne zakupy przedmiotów potrzebnych do szkoły. Jeśli pozwolimy dziecku wybrać kolor plecaka, piórnik czy długopis to poczuje się zaangażowane w przygotowania przed pójściem do szkoły, co może pozytywnie wpłynąć na myślenie o szkole.
  • Należy dać dziecku czas na przystosowanie się do zamiany jaką będzie pójście do szkoły. Standardowy czas jaki dziecko potrzebuje do zaadoptowania się w nowym środowisku jest nie krótszy niż 2 tygodnie  i nie dłuższy niż 2  miesiące.

Beata Szreder