Szkoła Podstawowa nr 12 im. B. Malinowskiego w Tczewie
http://sp12tczew.pl

17 listopada 2020 07:11 | . Samorząd Uczniowski

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

 

 

 

 

20 listopada będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka.

Konwencja gwarantuje Prawa Dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r., Polska była inicjatorem jej uchwalenia. Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowa umowa opisująca prawa każdego dziecka.

Państwa, które ją podpisały są zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw. Każde prawo ujęte jest w osobnym punkcie zwanym artykułem.

1990 rok to rok przełomowy dla Dzieci w Polsce. To właśnie wtedy polski rząd przyjął Konwencję o Prawach Dziecka. Na straży praw dziecka w Polsce stoi Rzecznik Praw Dziecka. Kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.

W szczególności dba o:

Pierwszy raz Rzecznika Praw Dziecka powołano w Polsce w 2000 roku. Obecnie jest nim prawnik pan Mikołaj Pawlak.

A oto kilka praw wynikających z konwencji:

Czasami zdarza się tak, że Prawa Dziecka nie są przestrzegane, łamią je dorośli, którzy opiekują się dzieckiem lub zupełnie obce osoby.

Co wtedy zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Co może zrobić dziecko, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji?

Rzecznik Praw Dziecka uruchomił specjalny Dziecięcy Telefon Zaufania, pod którym można uzyskać pomoc:

800 12 12 12

W szkole czeka na Ciebie pedagog, psycholog szkolny i Twój Wychowawca.

Na koniec kochani uczniowie: cieszmy się, że żyjemy w kraju, gdzie panuje pokój, dzieci chodzą do szkoły i nie muszą pracować, mamy opiekę zdrowotną i miłość naszych bliskich. Pamiętajcie jednak, że poza prawami macie także obowiązki. I to one wyznaczają drogę mądrego korzystanie z praw.


Prezentacja multimedialna :


https://view.genial.ly/5fb198c14847550d25c69769/horizontal-infographic-review-prawa-dziecka-20-listopada